Karol Bortnik: Nastawienie mentalne jest kluczowe

Karol Bortnik Reprezentacja Polski U21

Sezon 2017/18 otwieramy rozmową z założycielem AP Funball – Karolem Bortnik. Dowiecie się co składa się na sukces w piłce, dla kogo przeznaczony jest Funball i czy w przyszłości z Kluczborka wyrosną reprezentanci Polski?

Za nami drugi sezon istnienia Akademii Piłkarskiej Funball – jaki to był rok okiem jej założyciela?

Z każdym rokiem poziom Naszej Akademii wzrasta – dążymy do doskonałości w wielu aspektach: sportowych i organizacyjnych. Pierwsze dwa lata były badawcze – chcieliśmy poznać potrzeby Kluczborka i okolic. Muszę przyznać, że zapotrzebowanie na wysoką jakość szkolenia w Naszym mieście jest bardzo duże. Wielu ludzi przekonało się, że kierunek Naszego szkolenia zmierza do wyszkolenia wartościowych ludzi, a następnie piłkarzy i piłkarek gotowych do profesjonalnej dorosłej piłki. Oczywiście do dorosłej piłki jeszcze Naszym dzieciom daleko, jednak poszczególne etapy w szkoleniu wyglądają bardzo obiecująco. Kiedy ktoś zadaje pytania co jest miarą szkolenia piłki dziecięcej zawsze powtarzam porównanie postępów kiedy dziecko zaczęło u Nas treningi do dziś – i to jest najlepsza odpowiedź!

Najbliższy sezon będzie wyjątkowy – każdy znajdzie u Nas to czego potrzebuje, jeśli dziecko przejawia większą ochotę do gier i zabaw – znajdzie ją u Nas, natomiast jeśli chce typowo rozwijać się pod kątem piłkarskim – Funball to idealne dla niego miejsce. Dążymy do selekcji, aby każde dziecko trafiło do grupy zgodnie z wiekiem i poziomem: rozwoju fizycznego oraz zaawansowania umiejętności piłkarskich.

Jaki główny cel towarzyszy projektowi Funball?

Najpierw wychowanie wartościowych ludzi, którzy w przyszłości poradzą sobie w pełnym różnych przygód życiu, ludzi nie poddających się, współpracujących z innymi, szanujących innych i wierzących w siebie, a także potrafiących znajdować kreatywne rozwiązania. Jednak to na czym najbardziej Nam zależy oprócz wartości socjalnych to wyszkolenie inteligentnych graczy, którzy będą mieli umiejętności pozwalające im grać na najwyższym poziomie i w Reprezentacji Polski.

Kluczbork i okolice doczekają się za kilka lat zawodników z wysokimi umiejętnościami piłkarskimi?

Głęboko wierzę, że tak będzie patrząc jak wspaniale Nasi adepci są rozwijają! Szkolenie wieku dziecięcego minie szybko, nawet się nie spodziewamy jak szybko, a następny etap to szkolenie młodzieżowe, które jest również bardzo ważne i ten etap także powinien być kompetentnie przepracowany. Jeśli w fazie dziecięcej rozwiniemy bardzo dużo aspektów takich jak: prawidłowe nawyki ruchowe, koordynację, technikę piłkarską, rozumienie inteligentne gry oraz mentalność zwycięzcy, a w piłce młodzieżowej jeśli takie dziecko trafi w ręce niekompetentnego trenera – zmarnuje to czego się nauczyło w okresie dziecięcym. Dlatego tak ważne jest, aby trenerzy, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą – mieli z nimi bardzo dobry kontakt, byli pasjonatami, mieli wiedzę i przede wszystkim, aby potrafili ją przekazywać. Jednak kij ma dwa końce, jeśli dziecko nie przepracuje prawidłowo okresu dziecięcego i wejdzie w etap młodzieżowy, w którym bardzo dobrze się rozwinie – pomimo to nigdy już nie będzie na optymalnym poziomie, dlatego, iż między 8-12 lat następuję tzw. faza Złotego Wieku – czyli okres podwójnego chłonięcia wiedzy i autoodtwarzania tego co pokazuje trener. Wyobraźmy sobie jakie może mieć następstwa sytuacja, jeśli trener pokazuje nieodpowiednio np. ćwiczenia koordynacyjne… Stąd pomysł, aby Nasza Akademia szkoliła właśnie m.in. w tym przedziale wiekowym. My wiemy jak szkolić optymalnie!

Sukces to jednak nie tylko umiejętności. Co się na niego składa w piłce?

Jest tak wiele czynników składających się na sukces, że trudno wymienić tylko jeden najważniejszy, dużo osób powie: technika, motoryka i inteligencja, jednak moim zdaniem od Naszej mentalności wszystko zależy, jak zaczynamy ćwiczenie czy grę i jak ją kończymy. Jeśli np. wygrywamy 2-0 jak reagujemy dalej – czy się zadowalamy czy chcemy ciągle strzelać gole i być najlepszym? Niejednokrotnie zdarzy się, że będziemy przegrywać, jednak najważniejsze jak zawodnicy na to reagują, czy się poddadzą, czy będą w stanie walczyć do końca o korzystny wynik, kto jest w stanie to wytrzymać? Droga młodego piłkarza, jest trochę podobna do wędrówki żółwi zaraz po wykluciu na plaży, podczas drogi do wody czeka ich wiele niebezpieczeństw, drapieżników i wyzwań –  tylko mniejszość najsilniejsza trafia do morza.

Dwa lata temu decyzja o założeniu Akademii Piłkarskiej Funball była realizacją Twojego marzenia? Czym jest teraz?

Sam futbol jest spełnieniem moich marzeń. Pamiętam jak dziś, kiedy Brat zaprowadził mnie na pierwszy trening, od tamtej pory świat przestał dla mnie istnieć, grałem w piłkę gdzie tylko mogłem, na podwórku, w szkole, w klubie, w domu – życzę każdemu Naszemu Adeptowi, aby poczuł to samo co ja kiedyś, wtedy będzie mógł powiedzieć, że spełnia swoje marzenie, tak jak ja do dziś! Szkolenie piłkarzy to dar, ogromny przywilej nauki dzieci, a także ogromna odpowiedzialność, aby nie zmarnować potencjału dzieci! Funball był, jest i będzie zawsze moim dzieckiem w sercu!

Jakie cele stawiasz sobie na najbliższy rok?

Tak jak wcześniej powiedziałem w Naszej Akademii każdy znajdzie miejsce, Ci, którzy chcą się tylko bawić i Ci którzy chcą mocno się rozwijać. W najbliższym sezonie poziom Naszej Akademii mocno pójdzie do góry, bo nastąpi selekcja do grup, wzrosną wymagania, a dzięki temu podniesie się poziom. Mamy naprawdę bardzo dużo do zaoferowania młodym graczom. Nasi Trenerzy muszą być najlepsi, w tym co robią, wtedy będziemy mieli pewność, że wyszkolimy najlepszych piłkarzy jak to możliwe!

Co jest największą trudnością w prowadzenia akademii?

Prowadzenie Akademii wymaga bardzo dużo wysiłku i poświęcenia – trzeba wszystko organizować, aby stworzyć jak najlepsze warunki do treningu. Nie zawsze wszystko zależy ode mnie i w tym jest chyba największa trudność… jednak dążę do tego, aby w najbliższej przyszłości wszystko mogło już tylko zależeć ode mnie. :-)

Jak oceniasz zaangażowanie dzieci podczas treningów? Zajęcia w Funball słyną z entuzjazmu, który potraficie naturalnie przekazać swoim podopiecznym. Czy on odgrywa ważną rolę w motywacji podczas zajęć?

Nie sposób wyrazić słowami jak angażują się wszystkie nasze dzieci podczas treningów! To niesamowite jak one się starają stawać coraz lepszymi i przede wszystkim przy tym świetnie się bawiąc!

Co napawa Cię największą dumą, gdy myślisz o projekcie, który mocno osadził się w świadomości mieszkańców Kluczborka?

Największą dumę czuje, kiedy ludzie mocno utożsamiają się z Funball, spotykam wiele sympatii w stosunku do Naszej Akademii! Sytuacje takie jak: dziecko krzyczące we śnie „Funball”, rodzice tworzący flagę Funball na wyjazdowe mecze, dzieci chodzące w naszych koszulkach po podwórku, w szkole oraz duże frekwencje dzieci na treningach i obserwujących ich rodziców – to momenty, których bardzo często doświadczamy i z których jesteśmy dumni!

Za Tobą pierwsze zgrupowanie Reprezentacji Polski U-21 i pierwsze ważne eliminacyjne zwycięstwo, jakie masz wrażenia po pobycie na kadrze?

Praca w sztabie Trenera Michniewicza z najlepszymi zawodnikami w Polsce U-21 to niesamowite wyróżnienie i doświadczenie. Na każdym kroku widać profesjonalizm Trenera Michniewicza, który potrafi niesamowicie zmotywować i dotrzeć do piłkarzy! Bardzo się cieszę, że jestem częścią kadry Polski i zrobię wszystko, aby jak najlepiej reprezentować Nasz kraj! Pierwsze zwycięstwo jest bardzo ważne, jednak to już przeszłość, teraz staramy się jak najlepiej przygotować do następnego meczu z Finlandią 6 października w Łodzi.

Czy planujesz w najbliższym czasie odbyć staże trenerskie pokroju tego, który odbyłeś w Leeds United?

Zrobię wszystko, żebym nie tylko ja mógł takie staże odbyć. Zależy mi, aby wszyscy trenerzy z AP Funball mogli na takie staże pojechać, by zobaczyć jak szkoli się w innych polskich i zagranicznych akademiach. Wracając do mojej osoby – planuję wyjazdy do klubów, w których szkoli się najlepiej na świecie, tak by z każdego wyjazdu zebrać rozwiązania, które sprawią, że szkolenie w AP Funball będzie jeszcze lepsze.

Dodaj komentarz